Fizjoterapia i rehabilitacja

Rollery to niewielkie wałki z wypustkami, które coraz częściej wykorzystywane są w rehabilitacji i fizjoterapii w celu rozgrzania mięśni, a także ich regeneracji po treningu. Rollowanie pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe, a także związane z nim dolegliwości bólowe. Wszystkie te cechy sprawiają, że wałki są coraz powszechniej stosowane w branży medycznej.

Fizjoterapia i rehabilitacja

Już na początku warto zaznaczyć, że rehabilitacja jest pojęciem znacznie szerszym niż fizjoterapia. Pierwsza z nich ma na celu wykonywanie szeregu czynności, które mają przywrócić częściową lub pełną sprawność fizyczną, natomiast fizjoterapia jest jedynie częścią składową tego procesu, co nie oznacza, że nie jest ważna. Jej główne obszary to kinezyterapia, hydroterapia, terapia manualna czy też masaże lecznicze.

Czym jest trening EMS?

W ramach fizjoterapii realizowany jest także trening EMS, którego nazwa pochodzi od angielskiego Electrical Muscle Stimulation – czyli najprościej mówiąc jest to po prostu elektrostymulacja włókien mięśniowych. Dzięki niej dochodzi do skurczu mięśni, w wyniku którego zwiększa się ich wydolność, a także spalane są kalorie. Tym co wyróżnia EMS na tle innych zabiegów, jest zaangażowanie praktycznie wszystkich grup mięśni, a także krótki czas trwania (25 minut).

EMS wykonywana jest przy pomocy specjalnego urządzenia wyposażonego w elektrody, które umieszcza się na ciele. Dzięki czemu może być realizowana u osób po kontuzjach, operacjach, np. stawu kolanowego, a także u tych mających ograniczone możliwość ruchu.

Wskazania i przeciwwskazania

Wszystkie wymienione wyżej czynniki sprawiają, że trening EMS może być wykonywany u osób cierpiących na zanik mięśni, mających kontuzje mięśni oraz ścięgien, ale także w celu przywrócenia ruchomości kończyn. Nie należy go natomiast wykonywać u osób, które chorują na nadciśnienie, nowotwór, a także choroby serca. EMS nie jest wskazany również dla kobiet w ciąży i posiadających implanty. Należy również pamiętać, aby EMS wykonywane było zawsze przez osobę, która posiada odpowiednie kwalifikacje – fizjoterapeutę lub rehabilitanta.

Masz jakieś pytania?
Umów się na trening